Jeśli w Szczytnie są osoby, które nigdy nie zaznały radości, jaką dają unoszone przez fale kajaki - namawiam do pokonania dowolnego odcinka szlaku rzeki Krutyni.

Wiosła w dłoń

Spływy kajakowe to najbardziej popularna forma letniego wypoczynku. Amatorzy pływania po rzekach wybierają różnorodne wodne wstęgi. Dużym zainteresowaniem cieszą się Czarna Hańcza, Rozpuda, ale najbardziej obleganą, a przecież leżącą tuż na wyciągnięcie wioseł jest nasza mazurska królowa rzek Krutynia.

Szlak kajakowy Krutyni liczy ponad 100 km i składa się z 20 jezior i 10 rzek. Przebiega przez urokliwe i urozmaicone przyrodniczo tereny następujących rezerwatów: "Piłaki", "Czaplisko-Ławny Lasek", "Królewska Sosna", "Krutynia", "Zakręt" "Krutynia Dolna", "Pierwos" i "Strzałowo". Nazwę przyjął od rzeki Krutyni (26 m długości) wypływającej z jeziora Krutyńskiego i wpadającej do jeziora Gardyńskiego.

Na przemierzenie całości potrzeba kilku dni, ale organizatorzy spływów proponują też kilkudniowe wypady. W miejscowościach takich jak np.: Spychowo, Zgon, Krutyń, Ukta funkcjonują Biura Turystyki Kajakowej, które organizują spływy, wypożyczają też kajaki na godziny, zapewniają sprzęt i transport.

Proponuję wypad do wsi Krutyń. W tej miejscowości u dowolnego organizatora spływu (a jest ich tam moc) wypożyczamy kajaki i wodnym szlakiem ruszamy na 13-kilometrowe spotkanie z bajeczną przyrodą aż do wsi Ukta. Przeglądając się w leniwym nurcie płytkiej rzeki, dostrzeżemy obok swojego oblicza kamienie o czerwonym zabarwieniu - taką charakterystyczną barwę nadały im krasnorosty. Jednak mieszkańcy przylegających do kajakowego szlaku miejscowości opowiadają turystom legendę o Matce Boskiej, która przechodząc przez rzekę skaleczyła stopę i stąd cudowne przebarwienie kamieni.

Już Karol Małłek pisarz mazurski powiedział, że "kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur", więc... wiosła w dłoń i sami sprawdźmy, jaką radość i ukojenie przyniesie spływ Krutynią. Koszt 4-godzinnej wyprawy to cena paliwa oraz 25 zł za kajak.

Grażyna Saj-Klocek

2005.07.27