Przed tygodniem poruszaliśmy w „Kronice” między innymi kwestię marnowania żywności.

Dwójka z główną nagrodąDziś do tej sprawy wracamy, pokazując, że działania promujące właściwy stosunek do tej sprawy przynoszą rozmaite korzyści. Jedną z nich może być np. otrzymanie nagrody w ogólnopolskim konkursie. W ten sposób doceniono starania dzieci z obecnej klasy V a ze szczycieńskiej Szkoły Podstawowej z OI nr 2 oraz ich wychowawczyni Anny Dąbkowskiej. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku szkolnego ówcześni czwartacy wraz ze swoją panią przystąpili do konkursu „Klasowy elementarz niemarnowania” organizowanego przez spożywczą firmę „Winiary” w ramach akcji „Gotuj się na zmiany”. Pod koniec wiosny wspólnymi siłami została przygotowana ciekawa prezentacja (fot. 1) w postaci wywiadu (także dźwiękowego) z zatroskaną Ziemią, która udzieliła cennych porad, dodano specjalnie ułożoną na konkurs piosenkę i czekano na rozstrzygnięcie. Okazało się, że główna nagroda, czyli tablica interaktywna warta 10 tysięcy, powędruje właśnie do szczycieńskiej „Dwójki”. Jury nagrodziło pomysłowość, wkład pracy i jakość wykonania w jednym. Komisja przyznała jeszcze 20 równorzędnych nagród wartości 2,5 tys. każda. Jedna z nich trafiła do innej szkoły w naszym województwie, a konkretnie do SP 1 w Olsztynie.

Jak mówi nam pani Ania, zmontowanie materiału przygotowanego do prezentacji zajęło około dwóch tygodni. Ale jak widać – było warto. Z konkursowej tablicy będą mogli korzystać w nowym roku szkolnym wszyscy nauczyciele i uczniowie uczący się w jednej z sal lekcyjnych. - Świetnie się na tym pracuje. Mogę na niej robić wszystko – zachwala otrzymaną nagrodę nasza rozmówczyni (fot. 2).

A my co możemy robić? Chociażby kupować produkty spożywcze z głową, przeglądać zawartość lodówki i uświadomić sobie, że na świecie żyją miliony osób codziennie głodujących.

 

ODŁÓŻ TELEFON

Czy pamiętamy ubiegłoroczne hasło „Zostań w domu”, malowane na chodnikach na początku koronawirusowej pandemii? Napisy zostały już na ogół zadeptane i zmyte przez opady, ale tu i ówdzie ślady jeszcze zostały. U progu nowego roku szkolnego w pobliżu wybranych przejść dla pieszych pojawiło się nowe hasło (fot. 3) .

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.