Trwa II, decydujący etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. W tym tygodniu rozpoczynamy prezentację kandydatów z finałowej piętnastki. Są to sołtysi z gminy Dźwierzuty – Beata Szostak z Popowej Woli i Wiesław Domalewski z Orzyn. Sołectwo, którego przedstawiciel zajmie I miejsce, otrzyma od starosty nagrodę w wysokości 3 tys. zł, II miejsce – 2 tys. zł i III miejsce – 1 tys. złotych.

 BEATA SZOSTAK (Popowa Wola)

Beata Szostak, Wiesław DomalewskiSołtysem jest pierwszą kadencję. W walce o tę funkcję pokonała nie byle kogo, bo długoletnią sołtys i byłą radną gminną Kazimierę Klobuszeńską. Pani Beata pracuje w punkcie skupu i sprzedaży zboża w Popowej Woli. Od 32 lat zamężna, mama pięciu córek w wieku od 30 do 17 lat. Jak sama mówi, najważniejszą wartością jest dla niej dobro ludzi. - Kocham tych najstarszych i najmłodszych – zwierza się pani Beata. Dodaje, że nie boi się ciężkiej pracy i to z niej czerpie największą satysfakcję. - Sołtysem jestem dopiero dwa lata i obecnie robię to, co w naszym sołectwie do tej pory nie zostało zrobione – mówi. W ubiegłym roku udało się ogrodzić boisko w Popowej Woli oraz zakupić urządzenia na plac zabaw planowany w Rutkowie. Sołtys stara się o to, by gmina przekazała sołectwu grunty w tej miejscowości właśnie z przeznaczeniem na ten obiekt. W planach ma również budowę placu zabaw przed świetlicą w Popowej Woli oraz urządzenie tam miejsca spotkań mieszkańców. Chce również wygospodarować środki na ogrzewanie tego obiektu. Przypomnijmy, że wyremontowany w poprzedniej kadencji samorządu z udziałem znaczących środków budynek obecnie go nie posiada. Niewykończona jest także górna kondygnacja. Na razie pomoc w jej dokończeniu zadeklarowała gmina. Pani Beata przyznaje, że nie ma wiele czasu na odpoczynek. Relaksuje się przy pracy w ogrodzie. - Bardzo lubię pracę fizyczną i odpoczywam, kiedy coś robię – mówi sołtys.

WIESŁAW DOMALEWSKI (Orzyny)

Funkcję sołtysa pełni pierwszą kadencję, ale już po raz drugi znalazł się w finale naszego Plebiscytu. Ma 47 lat. Żona Wioletta, dwóch synów – Przemysław i Radosław. Jest emerytowanym wykładowcą WSPol. Lista ubiegłorocznych inicjatyw sołtysa jest bardzo długa. Do najważniejszych zalicza: organizację zajęć artystyczno-poznawczych w czasie ferii zimowych (udział 26 dzieci), współorganizację i zwycięstwo sołectwa w Parafialnym Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Caritas, sołecki Dzień Kobiet z własną częścią artystyczną i poczęstunkiem, wystawienie po raz V przez NGT Domalesia (wespół z mieszkańcami Orzyn) Misterium Męki Pańskiej w parafii Targowo, przygotowanie do udziału sołectwa w I Festiwalu Kultury Pruskiej i Słowiańskiej w Dźwierzutach (stoisko i sukcesy: I miejsce w konkursie kulinarnym, I miejsce w rywalizacji wojów, II miejsce w wyborach Miss Słowianki), organizację Magicznej Nocy Świętojańskiej w Orzynach i przygotowanie spektaklu „Wianek wierzeń”. Oprócz tego po raz pierwszy zorganizował Orzyńską Biesiadę oraz uczestniczył w przygotowaniu spektaklu NGT Domalesia (razem z mieszkańcami Orzyn) „Chrzest Mieszka - Zmierzch i Świt” na III Dożynkach Parafialnych w Targowie. Za największy sukces uważa czerwcową sołecką wycieczkę do Wilna i okolic. Wzięły w niej udział 44 osoby. - Ze wszystkimi wydarzeniami i inicjatywami wiąże się mnóstwo działań, pracy, przygotowań. Optymizmem napawa to, że jest grupa mieszkańców, na którą zawsze można liczyć – podkreśla sołtys.

W planach na ten rok ma: budowę altan na placu sołeckim, przygotowanie Nocy Świętojańskiej, Orzyńską Biesiadę. - Również w tym roku planujemy sołecką wycieczkę. To wyzwanie ambitne, bo tym razem ma trwać 3 dni, a celem jest Częstochowa, Zakopane i Kraków – zdradza pan Wiesław

Jego największą bolączką jako sołtysa pozostaje brak świetlicy. - Niestety nie ma perspektyw na jej powstanie – ubolewa. Oprócz tego dużą uciążliwością dla mieszkańców jest fatalny stan dróg, i to wszystkich kategorii (wojewódzkiej, powiatowych i gminnych). - Nie wiem dlaczego pisma, prośby, monity pozostają bez echa – mówi.

(ew)

• DŹWIERZUTY: Wiesław Domalewski (Orzyny), Beata Szostak (Popowa Wola),

• JEDWABNO: Halina Jaśniewicz (Lipniki), Piotr Bera (Dłużek),

• PASYM: Jolanta Augustowska (Narajty), Karol Śledziewski (Grom),

• ROZOGI: Leszek Samsel (Orzeszki), Monika Darmofał (Kwiatuszki Wielkie),

• GMINA SZCZYTNO: Zdzisław Bogacki (Lemany), Danuta Jezierska (Nowiny), Adolf Pasztaleniec (Trelkowo),

• ŚWIĘTAJNO: Elżbieta Jabłonowska (Jeruty), Edyta Duda (Świętajno),

• WIELBARK: Mariola Jabłońska (Jesionowiec), Aneta Krzyszkowska (Łatana Wielka).